הידרותרפיה -מה זה אומר בכלל

כאשר אנו מדברים על טיפול במים אנו מדברים על הידרותרפיה. בשנים האחרונות חודרת לתודעה שיטה חדשה. הידרותרפיה הינה שיטת טיפול אלטרנטיבית המתרחשת במים ומאפשרת למטפל להגיעה לאזורים אליהם היה קשה להגיע על היבשה. המים החמים מרגעים את המטופל ומאפשרים שחרור והרגשת הקלה.ניתן לראות כי, הידרותרפיה בדומה לטכניקות אחרות מבוססת ברובה על עקרונות הפיזיותרפיה. הטיפול ההידרותרפי מיושם במרבית המקרים בבריכה מיוחדת ולא בבריכה רגילה. המטפל בהידרותרפיה עורך הערכת מצב על פיה הוא בונה תוכנית טיפוליםוטיפול בבריכה מיוחדת שתוכננה במיוחד לטיפול מסוג זה. הבריכה הינה בריכה בעלת גובה אחיד וזאת בכדי להקל את העבודה הפיזית עם המטופל ולאפשר גישה נוחה למטפל. הבריכה ההידרותרפית תהיה מחוממת לטמפרטורת מים גבוה העומדת בין 32-36 מעלות כאשר חום המים, מרגיע את השירירים מפרה ומשחרר מפרקים כואבים. הידרותרפיה מהווה טיפול ראשוני להקלה בכאבי שרירים. לאחר מכן המטפל יבנה תוכנית טיפול בסיוע פיזיותרפיסט מוסמך. המטרה היא: שחרור וטיפול באזור הפגוע ולאר מכן שיקום וחיזוק מערכות הגוף התומכות.

בריכת החודש

הידרותרפיה טיפול בילדים

[wpbanners-show id="3"]

הידרותרפיה טיפול בילדים

הידרותרפיה – מטפלת במגוון רחב של אוכלוסיות החל מפגועי שלד, שריר ומערכת העצבים ועד זקנים אוטיסטים, תסמונת אספרגר וילדים. הידרותרפיה אינה רק כלי שיקומי אלא דרך חיים. בשלב הראשוני המטופל עובר בירור רפואי קונבנציונאלי מקיף על ידי רופא בקופות החולים ולאחר מכן ניתן להתחיל לאבחן את מצבו הפיזי ולבנות בעבורו תוכנית שיקומית מלאה. הידרותרפיה מהווה כלי טיפולי מהמדרגה הראשונה המטפל מציף את המטופל על מנחים אוריינטליים ומבצע בו טיפולים שונים- הכוללים מניפולציות, מתיחות והרפיה. תהליך השיקום אינו נגמר כאן, ובהמשך מרבית המטופלים לומדים שחייה הידרותרפית. שחייה ידועה כספורט בריא אולם לא כול האוכלוסיות מסוגלות לשחות בסגנונות הרגילים מה גם שבמקרים רבות שחייה לא נכונה יכולה לגרום לפציעות קשות בצוואר ובמפרקים. הרעיון המרכזי הוא לימוד שחייה שתאפשר למטופל לחזק את שריר הגוף ולהשתקם.

הקשר בין ילדים להידרותרפיה

אנו חיים בעידן המחשב והמידע. הכול מהיר זמין ונגיש. ילדים רבים יושבים כול היום בחדרם ללא פעילות גופנית כפי שהיה נהוג בעבר. הילד מבלה את מרבית חייו בישיבה מול מסך טלוויזיה או מחשב הישיבה הממושכת משפיעה רבות על מבנה השלד והשרירים. בעקבות כך ילדים רבים סובלים מחולשה מהותית בחגורת הכתפיים. הטיפול ההידרותרפי במקרה זה יהיה שונה. ויכלול: הקרות עם עולם המים, לימוד שחייה ופעילות אירובית מותאמת במים. ילדים רבים מופנים על ידי רופא המשפחה ודרך קופות החולים לטיפול זה וממשיכים לאחר תקופה כשחיינים בבריכות הציבוריות בחוגי השחייה שונים במרכזי ההידרותרפיה. המטפל בהידרותרפיה יבנה תוכנית ליווי התפתחותי ומעקב על פיה ניתן לעקוב אחרי השיפור במצבו הנפשי והגופני של הילד המטופל.

הידרותרפיה והפרעות קשב

הפרעות קשב מהוות חלק שלם מתסמונת התנהגותית. המאופיינת בחוסר שקט ויכולת להתמיד במשימות. ילדים רבים יושבים בחדרם כול היום ומשחקים במחשב. התנהגות זאת אל רק שפוגעת במבנה הגוף ובהתפתחות התקינה של מערכות השלד והשריר אלא גם גורמת לילד להיות חסר שקט. המזון התעשייתי עשיר בחומרים ממריצים וכימיים כמו: משפרי טעם ומייצבים למיניהם. כול הדברים הנ"ל מסתכמים בסופו של יום בילד טעון אנרגיה, חסר שקט ותזזיתי. הרפואה הקונבנציונאלית מציע מספר פתרונות – טיפול תרופתי וטיפול התנהגותי, ההידרותרפיה נותנת מענה מצוין ללא שימוש בתרופות. ילד הסובל מהפרעות קשב יתפקד היטב בפעילות ספורטיבית במים, הוא יבנה וישפר את מרכיבי הכושר הגופני, ילמד לשחות וחשוב מכול לא יצטרך להשתמש בתרופות כאלה ואחרות.